Problem att sjukanmäla

posted in: Viktig information | 0

Idag på morgonen hade vi tyvärr lite problem med sjukanmälan via sms. Detta berodde på en driftsstörning hos mobiloperatören som hanterar vår sms-tjänst. Vi ber om ursäkt för de problem som detta innebar. Problemet är nu löst och det fungerar att sjukanmäla som vanligt. Sjukanmälan via webben (www.stenbackaskolan.clicksystem.se) var inte påverkat av störningen, utan har fungerat som vanligt.

All info om hur vårt sjukanmälningssystem fungerar hittar man under ikonen ”ClickSystem” här på sidan. Information har även skickats ut per post till vårdnadshavare. Har man ännu inte registrerat sig i systemet är det hög tid att göra det. Vänta inte tills ert bart blir sjukt, utan registrera mejladress och telefonnummer direkt så behöver ni – när det blir dags för en sjukanmälan – bara skicka ett sms med bokstaven S och barnets fullständiga personnummer (S ÅÅÅÅMMDD-XXXX) till nummer 0730-123 444 800 för att sjukanmäla.