Öppen dörr 10 april

posted in: Just nu | 0

Onsdag den 10 april är det dags för ”Öppen dörr”.

Öppen dörr – är en aktivitet/dag då det ordinarie schemat bryts helt. Alla lärare är tillgängliga för alla elever. Lärare meddelar eleverna vilken sal de befinner sig i och vad de har för ämnen och därefter får eleverna tillsammans med mentorn planera var de ska vara och vad de ska jobba med. Det finns då möjlighet för eleverna att både kunna ta igen moment de missat och fördjupa sig i något de tycker är intressant.

Schema för vilka salar respektive lärare finns i under dagen, ligger i klasskalendrar.

 

Teater åk 7

Våra åk 7 elever kommer även att ta del av teatern ”Bossa en bitch” i Bulleveuparken.

Klass 7E är på teater klocka 11.25 – 12.55.

Klass 7A,7B,7C,7D är på teater klockan 13.20 – 14.50.